Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Górnictwa Węgla Brunatnego Zagłębia Konińsko-Turkowskiego
ul. 600-lecia 9, 62-540 Kleczew, e-mail: solidarnosc@kwbkonin.pl, tel. (063) 247 63 42, fax. (063) 247 65 42

07/04
2014

XV Pielgrzymka do Lichenia

Opublikował admin w kategorii AKTUALNOŚCI

Ponad 100 pocztów sztandarowych Solidarności z terenu całego kraju
uczestniczyło w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej. Oczywiście nie zabrakło tam górników z Kopalni Konin ze sztandarami, górników czytających Pismo Święte, górników z darami i pełniących warty honorowe przy pomnikach.
Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. O godz. 19:00 uczestnicy przeszli w Drodze Krzyżowej przed Licheńską bazyliką. Kulminacyjnym punktem dorocznej pielgrzymki do tronu Licheńskiej Pani była Msza Św. o godz. 12:00. W pełnej pielgrzymów Bazylice,  przewodniczył Sumie bp Kazimierz Ryczan krajowy duszpasterz ludzi pracy, ordynator kielecki. Na niedzielę 6 kwietnia, głównym tematem czytań Pisma Świętego, było wskrzeszenie Łazarza. Biskup Ryczan mówił o przyjaźni, która zwycięża śmierć i jest najpiękniejszym rodzajem miłości. Kilka bardzo mocnych słów poświęcił Solidarności.

„Wyobraźmy sobie, gdyby Jezus stanął dziś na Giewoncie, czy nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną? Czy nie zapytałby: coście zrobili z darem, którym była „Solidarność”?! Ona miała siłę oddziaływania na narody ościenne, ona obaliła Żelazną Kurtynę. Jej siła nie wynikała z nienawiści ani nie torowały jej drogi czołgi ani inne militarne urządzenia. Ona żywiła się wartościami: prawdą, wolnością, sprawiedliwością, przebaczeniem, patriotyzmem i religijnością”.
W trakcie Mszy św. bp Kazimierz Ryczan dokonał poświęcenia dwóch sztandarów z ziemi radomskiej:  organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Tworzyw Sztucznych i Farb „Pronit” oraz Terenowej Organizacji NSZZ „Solidarność” z miejscowości Pionki.
Po zakończeniu Mszy Św. związkowcy i pielgrzymi wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz pod pomnik upamiętniający wydarzenia Sierpnia 80. Tam przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty. Odśpiewano także hymn państwowy.
XV Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ Solidarność do Matki Bożej Licheńskiej uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Górniczo – Energetycznych w Koninie pod dyrekcją Roberta Żurawińskiego.
Kilka zdjęć z uroczystości w galerii.