Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Górnictwa Węgla Brunatnego Zagłębia Konińsko-Turkowskiego
ul. 600-lecia 9, 62-540 Kleczew, e-mail: solidarnosc@kwbkonin.pl, tel. (063) 247 63 42, fax. (063) 247 65 42

21/11
2017

NADZWYCZAJNE POSIEDZENIE KSGiE W KATOWICACH

Opublikował admin w kategorii AKTUALNOŚCI

W DNIU 20-11-2017r. ODBYŁO SIĘ NADZWYCZAJNE POSIEDZENIE KRAJOWEGO SEKRETARIATU GÓRNICTWA I ENERGETYKI W KATOWICACH W SALI IM. LECHA KACZYŃSKIEGO. POSIEDZENIE OTWORZYŁ I PRZYWITAŁ CZŁONKÓW RADY SEKRETARIATU – KAZIMIERZ GRAJCAREK. CAŁE POSIEDZENIE PROWADZIŁ WOJCIECH ILNICKI PRZEWODNICZĄCY KSGWB. SPOTKANIE MIAŁO NA CELU OMÓWIENIE I PODSUMOWANIE DOTYCHCZASOWYCH SPOTKAŃ Z PRZEDSTAWICIELAMI MINISTERSTW.
W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI PRZYBYŁ NA SPOTKANIE GŁÓWNY GEOLOG KRAJU – MINISTER MARIUSZ ORION JĘDRYSEK,  DYREKTOR RAFAŁ MISZTALEM (Departament Geologii i Koncesji Geologicznych przy Ministerstwie Środowiska) ORAZ DYREKTOR Z MINISTERSTWA ŚRODOWISKA HUBERT SCHWARZ – (Departament polityki Surowcowej i Analiz). OMAWIANO MOŻLIWOŚCI I TRUDNOŚCI W UZYSKIWANIU KONCESJI, UWARUNKOWAŃ ŚRODOWISKOWYCH, KTÓRE SĄ NIEROZŁĄCZNYMI ELEMENTAMI TOWARZYSZĄCYMI POWSTAWANIU NOWYCH ODKRYWEK.
ZADAWANYCH BYŁO WIELE PYTAŃ DOT. PROCESU JAKI OBECNIE SIĘ ODBYWA TJ. ODKRYWKA OŚCISŁOWO – UWARUNKOWANIA PRZEDSTAWIONE PRZEZ RDOŚ W POZNANIU I OBECNIE NA ETAPIE ANALIZ W GDOŚ (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska).
NASTĘPNIE PRZYBYLI NA SPOTKANIE MINISTER ENERGII – KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI ORAZ MINISTER GRZEGORZ TOBISZOWSKI.
I TU KOLEJNE ZAPYTANIA DOT. DALSZEJ POLITYKI ENERGETYCZNEJ DLA POLSKI A CO ZA TYM IDZIE ENERGII Z WĘGLA BRUNATNEGO I KAMIENNEGO.
JAKIE POLSKA MA PERSPEKTYWY NA NAJBLIŻSZE LATA W KIERUNKU WYDOBYWANIA WĘGLA BRUNATNEGO I KAMIENNEGO?
SPOTKANIE TRWAŁO KILKA GODZIN. SWOJE PROBLEMY ZGŁASZAŁY WSZYSTKIE SEKCJE ZRZESZONE PRZY SGiE. WIODĄCE  TEMATY TO NOWE ODKRYWKI I ENERGETYKA.
JAK MOŻNA WNIOSKOWAĆ TO I W PRZYPADKU WYPOWIEDZI MINISTRA JĘDRYSKA, MINISTRA TCHORZEWSKIEGO I MINISTRA TOBISZOWSKIEGO: ODKRYWKI MUSZĄ POWSTAĆ PONIEWAŻ POLSKA NA DZISIAJ NIE MA INNEJ ALTERNATYWY JAK TYLKO WĘGIEL BRUNATNY I KAMIENNY. SĄ TO STABILNE I TANIE SUROWCE DO PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ W POLSCE.
PROBLEM JEDNAK ISTNIEJE I TO DUŻY. JEDNYM Z WARUNKÓW DO BUDOWY ODKRYWEK I WYDOBYWANIA Z NICH WĘGLA – DECYDUJE OPINIA ŚRODOWISKOWA WYDAWANA PRZEZ ORGAN ZWANY REGIONALNĄ DYREKCJĄ OCHRONY ŚRODOWISKA (RDOŚ) LUB GENERALNĄ DYREKCJĄ OCHRONY ŚRODOWISKA (GDOŚ).
W PRZYPADKU O/OŚCISŁOWO MAMY PROBLEM Z UZYSKANIEM POZYTYWNEJ OPINII TYCH ORGANÓW, POMIMO ZAPEWNIEŃ ŻE DECYZJA BĘDZIE WYDANA I TO DECYZJA POZYTYWNA. KIEDY TO NASTĄPI? – ZE SŁÓW JAKIE WYPOWIEDZIAŁ PAN ANDRZEJ SZWEDA- LEWANDOWSKI Z MINISTERSTWA  ŚRODOWISKA (Podsekretarz Stanu Główny Konserwator Przyrody) NA NADZWYCZAJNEJ KOMISJI DS. ENERGII I SKARBU PAŃSTWA W WARSZAWIE TO JUŻ WKRÓTCE (dwa tygodnie od posiedzenia). TAK WIĘC OCZEKUJEMY POZYTYWNEJ DECYZJI, KTÓRA POZWOLI NA FUNKCJONOWANIE KOPALNI KONIN I GRUPY ZE PAK NA KOLEJNE LATA.
Przedstawił: Grzegorz Matuszak
Fot. Grzegorz Matuszak

20171120_133456

20171120_161739

20171120_174724