Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Górnictwa Węgla Brunatnego Zagłębia Konińsko-Turkowskiego
ul. 600-lecia 9, 62-540 Kleczew, e-mail: solidarnosc@kwbkonin.pl, tel. (063) 247 63 42, fax. (063) 247 65 42

15/05
2015

WZD Sekcji

Opublikował admin w kategorii AKTUALNOŚCI

IMAG0242W dniach od 14-go do 16-go maja , w Wieleniu Zaobrzańskim odbyło się Posiedzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Brunatnego. Gośćmi Zebrania byli Przewodniczący Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego Stanisław Żuk, Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierz Grajcarek oraz Prezes Zarządu Poltegor Projekt Wojciech Antończak.
Ze spraw merytorycznych najważniejszą sprawą było sformalizowanie przyjęcia do Sekcji organizacji związkowej z Elektrowni Turów. Powiększyło to ilość członków Rady Sekcji do 13, a Prezydium Rady Sekcji do 4.
W wystąpieniach zaproszonych gości uzyskaliśmy wiele informacji z tzw „pierwszej ręki”. Zapotrzebowanie na energię w Polsce rośnie, natomiast inwestycje w energetykę są ograniczane. Spowoduje to niedobór energii i jej import. Wszystkie inwestycje w energię odnawialną są obecnie dotowane przez państwo, a znaczy to ni mniej ni więcej, że płacimy za energię nie tylko na fakturze za energię, ale oprócz tego jeszcze w podatkach. Mimo ustalenia tzw „złóż strategicznych” nasze państwo nie przewiduje przyszłości dla węgla brunatnego, tylko dla gasnącego węgla kamiennego, oraz dla tzw energetyki odnawialnej. Decyzję o likwidacji miejsc pracy w górnictwie są podejmowane z przyczyn ekonomicznych, ale często decyzje wynikają z decyzji Komisji Europejskiej. Szczególnia jak chodzi o tzw „handel emisjami”. Polska już nie walczy w interesie Polaków, choć górnicy to Polacy, ale w interesie obcym. Jak zostaną zamknięte kopalnie polskie, bo węgiel w nich wydobywane będzie zbyt drogi, to sprowadzi się węgiel tańszy. Nikt nigdy nie zwrócił uwagi, że wydobywany węgiel np w Afryce czy na Bliskim wschodzie, wydobywany jest kosztem ludzi, pracujących za miskę ryżu lub przez dzieci. W zbliżających się wyborach mamy szansę na zmianę myślenia rządzących w Polsce. I zróbmy to w nadziei, że interes Polski jest interesem nadrzędnym, a działanie przeciwne jest zdradą interesów wszystkich Polaków.