Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Górnictwa Węgla Brunatnego Zagłębia Konińsko-Turkowskiego
ul. 600-lecia 9, 62-540 Kleczew, e-mail: solidarnosc@kwbkonin.pl, tel. (063) 247 63 42, fax. (063) 247 65 42

01/12
2016

SEJM RP – KOMISJA NADZWYCZAJNA DS. ENERGII I SKARBU PAŃSTWA

Opublikował admin w kategorii AKTUALNOŚCI

20161130_202939-2KOLEJNY DZIEŃ W WARSZAWIE – NADZWYCZAJNE POSIEDZENIE KOMISJI DS. ENERGII I SKARBU PAŃSTWA.

W DNIU WCZORAJSZYM 30-11-2016r. UCZESTNICZYLIŚMY W POSIEDZENIU KOMISJI DO SPRAW ENERGII I SKARBU PAŃSTWA. W PORZĄDKU POSIEDZENIA ZNALAZŁY SIĘ PUNKTY DOTYCZĄCE KOPALNI KONIN, ORAZ PRZYSZŁEJ ODKRYWKI OŚCISŁOWO. DLA NAS NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY TO:

BRAK DECYZJI MINISTRA ROLNICTWA W ODROLNIENIU GRUNTÓW POD PRZYSZŁĄ ODKRYWKĘ OŚCISŁOWO.

DZIAŁANIA MINISTRA ENERGII NA RZECZ ZABEZPIECZENIA PRODUKCJI  7% ENERGII ELEKTRYCZNEJ POCHODZĄCEJ Z WĘGLA BRUNATNEGO POCHODZĄCEJ Z GRUPY KAPITAŁOWEJ ZE PAK – ZAGROŻENIE BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO KRAJU.

PRZYSZŁOŚĆ KONIŃSKIEGO ZAGŁĘBIA ENERGETYCZNEGO W PRZYPADKU BRAKU DECYZJI RZĄDU W/S BUDOWY ODKRYWKI OŚCISŁOWO.

NA TE I INNE PYTANIA OCZEKIWALIŚMY ODPOWIEDZI. NA POSIEDZENIU KOMISJI PRZYTACZANO WIELE ARGUMENTÓW „ZA” JAK RÓWNIEŻ NA „NIE”. CO PRZEWAŻY I CO ZDECYDUJE RZĄD ? – PYTANIE NA KTÓRE JESZCZE NIE MA ODPOWIEDZI. UFAMY, ŻE OBECNY RZĄD RP STANIE NA STANOWISKU PONAD PODZIAŁAMI POLITYCZNYMI I PARTYJNYMI I PODEJMIE WŁAŚCIWE DECYZJE, KTÓRE BĘDĄ MIAŁY KLUCZOWE ZNACZENIE DLA DALSZEGO FUNKCJONOWANIA KOPALNI KONIN ORAZ ZE PAK. W PRZYPADKU BRAKU AKCEPTACJI DOT. BUDOWY ODKRYWKI, REGION KONIŃSKI STANIE PRZED GROŹBĄ TOTALNEGO BEZROBOCIA ORAZ ZAPAŚCI GOSPODARCZEJ. SIĘGAJĄCE JUŻ BLISKO 14-16% BEZROBOCIE W NASZYM REGIONIE MOŻE W ZNACZNYM STOPNIU OSIĄGNĄĆ NIEOBLICZALNY POZIOM. NALEŻY SOBIE ZDAĆ SPRAWĘ, ŻE TO NIE TYLKO KOPALNIA I ELEKTROWNIE, ALE CAŁA SIEĆ PRZEDSIĘBIORSTW KOOPERUJĄCYCH Z TYMI ZAKŁADAMI. TRUDNO NAWET DZISIAJ PRZEWIDZIEĆ JAKĄ SKALĄ MOŻE NAS OBJĄĆ.

DLATEGO TEŻ OCZEKUJEMY UZYSKANIA DECYZJI, KTÓRE POZWOLĄ TEMU REGIONOWI NA DALSZE FUNKCJONOWANIE A TYM SAMYM ZAPEWNIENIE BYTU DLA WIELU RODZIN UTRZYMUJĄCYCH SIĘ Z PRACY W GÓRNICTWIE I ENERGETYCE.